Son güncellenme :10.01.2015 14:21

Anasayfa > Anasayfa > BASIN EMEKÇİLERİNİN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLADIK

10.01.2015 Cts, 14:21

ÖZGÜR DÜŞÜNCE ÖZGÜR İFADE ÖZGÜR BASIN

Basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerekmektedir. Oysa bugün sahip olduğumuz en değerli hakkın, ifade özgürlüğünün elimizden alınmaya çalışıldığı bir süreçten geçiyoruz. Demokrasi, insan hakları yara almış ve basın özgürlüğünden söz etmek giderek imkânsız hale gelmiştir. Her ne kadar Türk basınının özgürlüğü, kanunlarla garanti altına alınmış gibi görünse de, çeşitli yollarla haber ve ifade özgürlüğü baskı altına alınmaya, egemen anlayışın çıkarlarına hizmet eder hale getirilmeye çalışılmaktadır. Basın tekelleştirilmekte, siyasi ve ekonomik gücü elinde bulunduranlar, basını kendi propagandalarını yapmak için bir araç olarak kullanmaktadırlar.

10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 Sayılı yasa ile gazetecilerle ilgili çalışma mevzuatına iyileştirmeler getirilmiş ve 10 Ocak günü, “Çalışan Gazeteciler Günü’ ilan edilmiştir. Ancak bugün gazetecilerin sendikal örgütlenme konusundaki yaşadıkları zorluklar, mesleki yıpranmadan doğan haklarının ortadan kaldırılması, işten çıkartmaların artması nedeniyle “Çalışan Gazeteciler Günü” kavramının içi boşaltılmıştır. Bu mesleği icra eden arkadaşlarımız ailelerinden ve sevdiklerinden çoğu zaman günlerce uzakta kalmaktalar, hatta basın mensupları ölümle burun buruna gelerek, mesleklerini icra etmektedirler. Bu kadar zor bir mesleği canı gönülden yürüten basın mensupları ne yazık ki, ülkemizde gerekli iyileştirmelerden yararlanamıyorlar. Basın mensupları yazın sıcağın altında kışın ise dondurucu ve yağışlı havalarda dahi görevlerini yerine getiriyorlar. Hükümetin basın mensuplarının sosyal hakları üzerinde ciddi çalışmalar yapmasını bekliyoruz”

AKP iktidarı medya kuruluşlarını kendilerine bağlı kurumlar gibi görmektedir. Kamuoyunun haber alma ve doğru bilgilenme hakkı kapsamında kamusal bir üretim olan gazetecilik, son yıllarda iktidarın “yandaş gazetecilik” algısıyla kamusal kimliğinden gittikçe uzaklaştırılarak siyaset-ticaret-tarikat denklemi üzerinden yeniden tanımlanmak istenmektedir. Basın özgürlüğüne AKP tarafından sınırlar çizilmesini endişe ile izliyoruz.   Basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesi için siyasetin basın üzerindeki baskısı son bulmalı, çatışmalar hukuki yollardan çözülmeli, basın gruplarının tekelleştirilmesine son verilmelidir. Türk basını, bilgi verme ve kamuoyu oluşturma görevlerini baskı altında kalmadan yerine getirebilmelidir. Her türlü olumsuzluklarla savaşarak görevini yerine getiren gazetecilerin çalışma şartları daha da iyi hale getirilmeli, sendikal örgütlenmelerinin önündeki engeller kaldırılmalı, mesleki saygınlıkları yeniden kazandırılmalıdır.

Fransız mizah dergisine teröristlerce yapılan saldırı tüm insanlığa ve onun değerlerine yapılmış bir saldırıdır. Yalnızca İslam ile ilgili değil, tüm dinlerle ilgili dogmaları konu edinen bu dergiye yapılan saldırı sonucu hayatını kaybedenler yalnızca Fransa’nın değil tüm dünyanın kaybıdır. Son yıllarda artan benzer terör saldırıları dünyaya egemen kılınmaya çalışılan aklın ne olduğunu net biçimde göstermektedir.

Bu saldırı, yanı başında Suriye ve Irak’ın ateşini hisseden ülkemizin, benzer saldırılara ne denli açık olduğunu ve gerçek anlamda laik demokratik bir cumhuriyet olmanın özgürlükleri korumanın olmazsa olmazı olduğunu da ortaya koymuştur. Saldırı sonrasında hükümet yetkililerinin “ama” “fakat” içeren açıklamalarla olayı geçiştirmeye çalışması ülkemizdeki hakim zihniyeti ortaya koymaktadır. Eğitim-İş olarak, Charlie Hebdo’ya düzenlenen saldırıyı ve saldırganları lanetliyoruz.

Tüm bu baskılara, çalışma koşullarındaki ekonomik ve sosyal sorunlara rağmen bizlere en doğru haberi, en hızlı şekilde ulaştırabilmek için olağanüstü çaba gösteren tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyoruz. 10.01.2015

A.Ertuğ TOPÇUOĞLU

Basın-YayınSekreteri      

 

 

 

 

 

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*