Son güncellenme :02.05.2013 11:42

Anasayfa > Anasayfa, Fotoğraf Galerisi > EĞİTİM-İŞ ESKİŞEHİR ŞUBESİNDEN 1 MAYIS KUTLAMASI

02.05.2013 Per, 11:42

Eğitim-iş Eskişehir şubesi yönetim ve üyeleriyle birlikte 1 Mayıs’da alanlardaydı. Sıhhiye Meydanındaki kutlamalarda renkli görüntüler yaşandı. davul zurna ve sloganlar eşliğinde yapılan kutlamalarda şube başkanı Ebru SUNGAR  konuşma yaptı. yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün 1 Mayıs 2013 emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü ve emeğin karşılığını bulmadığı ve saldırıların gündemde olduğu bir dönemde gerçekleştirmekteyiz.

Ne yazık ki AKP iktidarı emekçi sınıfları sömürüsü gerçekleştirirken sermaye egemenliğini de pekiştirmektedir.Önümüzdeki süreçte kamu çalışanları da çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalcaktır.657 sayılı DMK da yapılması planlanan değişiklikle iş güvencesinden yoksun bir kamu istihdamı istenmesi siyasal iktidarın uyguladığı baskıcı politikaların bir göstergesidir.Bugün;

-Her türlü hak alma mücadelesinin baskı ve şiddetle durdurulduğu,

-İşsizliğin ve yoksulluğun kalıcılaştığı,

-Sağlık ve eğitimin ticarileştirildiği,

-Gazeticilerin,sendikacıların,aydınların tutuklandığı,bir sürec yaşamaktayız.

Artık her şey daha çok zor ve daha acı verici olacak.

Üniter devlet AKP-PKK eliyle parçalanıyor.Devlet eliyle teröre siyasal meşruiyet sağlandı.Emek  mücadelesinde Anadolu topraklarında tarihin hiçbir döneminde görülmemiş bir ihanet sözkonusudur.Emekçilerin  etnik kökene göre ayrı ayrı  örgütlenme girişimleri ancak emperyalistlerin ve sermayedarların işine yarayacağı unutulmamalıdır.Bu durum bizleri 1mayıs da birlik mücadele ve dayanışma gününün felsefesine aykırı bir şekilde parçalamıştır.

Ayrıca toplumsal yıkım projesini,toplumsal huzur projesi olarak halka pazarlama görevi verilen akil insanların içlerinde yer alan sözde emek örgütü liderlerinin emekçiler adına söz söyleme haklarının olmadığını ifade etmek zorunludur.

Söz konusu konfederasyon başkanlarının isimleri de tarihe kara bir leke olarak geçecektir.

Gün etnik ve dinsel  kimliklerin öne çıkarıldığı gün değil, tıpkı 1886 yılında olduğu gibi;

-Sınıf dayanışmasının öne çıkarıldığı,

                 -Bağımsızlık bayarağının dalgalandığı,

-Emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür.

            Böyle bir zamanda,bağımsızlıktan,özgürlükten,demokrasiden yana herkezle birlikte ve beraber kol kola ve yürek yüreğe olmalıyız.Emperyalizmin çıkarları doğrultusunda ,cumhuriyet kazanımlarının bir bir ortadan kaldırıldığı günlerde halkımızla birlikte milli emek cephesi oluşturulmas ı mücadelemizi etkin kılacaktır.Aksi takdirde bağımsız olmayan bir ülkede emek mücadelesinden söz etmek mümkün olmayacaktır.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*