Son güncellenme :27.02.2014 14:42

Anasayfa > Anasayfa, Fotoğraf Galerisi > EĞİTİMDE DAYATMAYA SON

27.02.2014 Per, 14:42

Eğitim İş, Eğitim -Sen ve Türk Eğitim Sen’e bağlı öğretmenler İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” protesto etti. Sendika başkanları önderliğinde  İl Sağlık Müdürlüğü önünden  Hamamyolu Caddesi Saatli Park’a kadar sendika üyesi öğretmenler yürüyüş gerçekleştirdi. Sendika başkanları burada yaptıkları açıklamalarda,  yeni tasarının yöneticilerin tavsiyesine yönelik olduğunu dile getirdiler.

 

“Özelleştirmeye karşıyız”
Eğitim İş Şube Başkanı Ebru Sungar yaptığı açıklamada “Milyonlarca yurttaşımızın  akşam evine ekmek götürme, çocuğunu okutma kaygısı taşıdğı bir dönemde, trilyonlarca parayı ayyakkabı kutusuna saklayan, bavullarda taşıyarak sıfırlamaya çalışansiyasal iktidarın ve başbakanın; bırakın yasa çıkarmayı bir gün bile iktidarda kalma hakkı yoktur. Artık hükümetin meşruiyeti de kalmamıştır. Bu nedenle uzun mücadeleler sonucu kazanılan eğitim hakkının yerelleştirilerek özelleştirilmesine karşı parasız bilimsel ve kamusal eğitim mücadelesini vermeye devam edeceğiz.
“Eğitimde dayatmaya son”
Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir yaptığı açıklamada “TBMM’ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için sendika ayrımı yapmadan; bu düzenlemeden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek bütün eğitim ve bilim emekçilerini birlikte hareket etmeye ve hükümetin baskıcı otoriter, dayatmacı politikalarına hep birlikte dur demeye çağırıyoruz. Meclis gündeminde ki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tek çi ve dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz” dedi.
“Çocukların eğitiminde siyaset olmaz”
Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Haydar Urfalı, MEB teşkilatının genleriyle oynadığını söylediği yasa tasarısını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Masa başında alınan kararlarla, makam koltuklarında bacak bacak üstüne oturmakla, burnu Kaf Dağı`ndaki zatlarla, tek adam olma hevesiyle eğitimde başarı sağlayamayacağını ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Haydar Urfalı, “Çocuklarımızın geleceği üzerinden siyasi hesaplaşmaya girişen, öğretmenlerin iş güvencesini elinden almaya çalışan, kendinden olmayan öğretmenleri kapı önüne koymayı hedefleyen, öğretmenlerin kazanılmış haklarına vicdanı sızlamadan dokunan anlayış, her türlü gerginliğe hazır olmalıdır” dedi.

yapılan basın açıklamalarının arkasından, düdük çalıp  halay çeken öğretmenler hükümeti istifaya davet etti.  Eyleme Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-iş üyeleri destek verdi.

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*