Son güncellenme :14.05.2015 10:49

Anasayfa > Anasayfa > KADER DEĞİL KATLİAM! SOMA İŞÇİLERİ ÖLÜMSÜZDÜR

14.05.2015 Per, 10:49

Manisa‘nın Soma ilçesinde Türkiye’nin en büyük maden patlaması ve emek tarihinin en büyük felaketi 13 Mayıs 2014 tarihinde tüm ülkeyi yasa boğmuştur. Resmi rakamlarla 301, gerçekte kaybettiğimiz kaç emekçinin derin üzüntüsünü hala içimizde hissetmekteyiz.

Bu kaza ile 2013 yılı Ekim ayında verilen, ancak TBMM gündemine 2014 yılının Nisan ayı sonunda görüşülebilen, Somadaki maden ocaklarında kazalarla ilgili araştırma önergesinin AKP milletvekillerinin oyu ile reddedildiğini biliyoruz. AKP iktidarının emek ve can güvenliği ve iş güvenliği konusundaki tavrı insan yaşamına verdiği değer gözler önündedir. Soma katliamını doğal afet ve kader olarak meşrulaştırmak ve sorumluluktan kaçmak hiçbir şekilde kabul edilemez.

İktidarın iş güvenliğini yok sayan anlayışı, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma ve çalışanlar aleyhine oluşturulan politikalar; güvenlikle ilgili yapılması gereken önlemlerin gereksiz masraf olarak görülmesi; ülkemizde bugüne kadar pek çok emekçinin hayatına mal olmuş ve olmaya devam etmektedir.        Devlet asli görevini yerine getirmediği gibi sorumlukta üstlenmemektedir.

AKP iktidarı, emekçilerin yaşamını piyasa koşullarına terk eden, iş cinayetlerine maruz bırakan “Taşeron ve İstihdam Yasası” mutlaka geri çekilmelidir. Gün ölülerimizin arkasından dövüneceğimiz gün değil, hesap sorma günüdür. Daha çok canımız yanmasın, çocuklar babasız kalmasın, analar eşler yanmasın.

Eğitim iş olarak emeğe saygı ve insan yaşamına verdiğimiz değerden asla vazgeçmeyeceğimiz ve gerçek sorumlulardan hesap sorana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Somayı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Soma katliamının birinci yılında yaşadığımız bu büyük acı nedeniyle kaybettiğimiz emekçilerimizi saygı ile anıyor, ailelerine ve ulusumuza sabırlar diliyoruz.

ESKİŞEHİR ŞUBE YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*