Son güncellenme :11.12.2017 16:36

Anasayfa > Anasayfa > TERMİK SANTRALA HAYIR

11.12.2017 Pts, 16:36

TERMİK3
ESKİŞEHİR’DE ‘İHANET’E İZİN VERMEYECEĞİZ

İktidarı eline aldığı 2002 yılından bu yana Karadeniz’den Ege’ye, Marmara’dan İç Anadolu’ya kadar ülkenin en cennet köşelerini ranta açan, betonlaştıran AKP iktidarı, bugünlerde bazı kentlere “ihanet ettiğini” itiraf etmeye başlasa da, yeni ihanetlerden de geri kalmamaktadır.
Ne yazık ki bu çevre katliamlarından birisi için güzide şehrimiz Eskişehir hedef alınmıştır.
Eskişehir’in en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’na kömürle çalışan devasa bir termik santral projesi, kentin ölüm fermanı gibi masa üstüne konulmuştur.
Türkiye’de yaşanabilir iller arasında ikinci sıradaki Eskişehir, tarım arazilerinin de bulunduğu bu yeşil cennetini, temiz havasını, son akciğerlerini; bazı yöneticilerin doğa sevgisi bilmez ve ranta doymaz tavrı nedeniyle kaybetmekle karşı karşıyadır. Şehir merkezine çok yakın olan bu cennet ovada kurulacak olan termik santral, araştırmalara göre kentin havasını 1 milyonu aşkın evin kömürle ısınması kadar kirletecektir.

DOĞA DÜŞMANI VE HUKUKSUZ
Dünyanın artık uzaklaştığı kömür enerjisini, bu yüzyılda insanlarımıza reva görmek en hafif tabirle insan sevmemektir. Kurulacak santralin bacalarından çıkan duman, küller ve partiküller, kilometrelerce uçuşabilecek, kanser başta olmak üzere bölgedeki insanlarımızda birçok hastalığa sebebiyet verecektir. Küllerin karıştığı sular, Eskişehir’in verimli topraklarına, canım meyve ağaçlarına, hayvanların içme sularına sızacak, doğal hayatın üstüne bir kabus gibi çökecektir.
Kömürle çalışan bu santralın vereceği zararı görmek için projeyi incelemek bile yeterlidir. Projede santralin atıkları için devasa bir alan ayrılmıştır. Buna göre 422 futbol sahası büyüklüğünde tepeleme atıklar, Eskişehir’in en verimli tarım arazisini katledecektir.
İşlenmek için hazırlıkların hızlandırıldığı bu cinayetin, ne kadar hukuksuz olduğunu ise bizzat bakanlıkların tutarsızlıkları ortaya koymaktadır.
Bakanlar Kurulu’nun ovalara dair aldığı kararda; ülke tarımını kalkındırmak adına verimli tarım ve hayvancılık arazilerinin başka bir yatırıma açılması yasaklanmıştır.
Bu net karara rağmen, Enerji Bakanlığı Eskişehir’in en verimli tarım arazisinde bu cellat santrali kurma gayretine girişmiştir. Her basın toplantısında doğa ile barışık bir enerji alt yapısı kurduklarını iddia eden Enerji Bakanı Berat Albayrak, bu projeyle hem Bakanlar Kurulu kararıyla hem de kendi söyledikleriyle çelişmiştir.

ESKİŞEHİR’E YENİ ADET GETİRTMEYİZ!
Güneş, rüzgar gibi alternatif ve doğayla barışık birçok enerji sisteminin kullanılabileceği bir vatanda, dünyanın vazgeçtiği enerji kaynağı olan kömürü sanayi için, haneler için, oy için kullanmanın doğa ile de vatan ile de barışık bir tablo olmadığı açıktır.
Eğitim İş olarak Bakanlığa bu çelişkileri ortadan kaldırması, doğa katili bu projeyi iptal etmesi, Eskişehir’e yeni adet getirmemesi çağrısı yapıyoruz. Biz öğretmenler, geleceği düşünerek çocukları yoğuran, şekillendiren insanlarız; elbette ki onların soluduğu havanın, gezecekleri ovaların, geleceklerinin kömür karasına bulanmasına sessiz kalmayacağız!

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*