Son güncellenme :07.07.2013 20:54

Anasayfa > Anasayfa > ULUSAL DEĞERLERİ TASFİYE HAMLELERİ ÜNİVERSİTELERE KADAR GİRDİ

07.07.2013 Paz, 20:54

Adnan Menderes Üniversitesi Senatosu skandal bir karara imza atarak, Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi ile Türk Dili derslerine muafiyet getirmek için harekete geçti.

ADÜ Senatosu’nun, “Üniversitemiz birimlerinde okutulan Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi ile Türk Dili derslerine muafiyet sınavı getirilmesi kararı aldı” ifadesinin yer aldığı yazıyı dekanlıklara tebliğ ederek, muafiyet sınavı için gerekli hazırlıkların yapılmasını istediği basına yansımıştır.

YÖK yasasında, “Yükseköğretim kurumlarında, ‘Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi’, Türk dili, yabancı dil zorunlu derslerdendir. Ayrıca, zorunlu olmamak koşuluyla beden eğitimi veya güzel sanat dallarındaki derslerden birisi okutulur. Bütün bu dersler en az iki yarıyıl olarak programlanır ve uygulanır” denilmesine karşın alınan bu karar hukuksuzdur.

Burada amaçlanan, yeni kuşaklara Atatürk’ü ve cumhuriyetin değerlerini unutturarak, ulusal kimliği ve belleği yok etmektir. AKP iktidarının 11 yıldır oluşturduğu liyakat ve kariyerden uzak, yandaş kadrolar, ihanet süreciyle birlikte adeta Cumhuriyete karşı intikam duygularını dışa vurmaya başlamışlardır.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi 1933 yılından bu yana üniversitelerde okutulan bir derstir.  Bu dersin kaldırılmasıyla gençliğimiz Cumhuriyet’in tarihsel oluşumu, felsefesi ve dünyadaki gelişmelerle ilgili konulardan bütünüyle koparılmış olacaktır.

İlkokullardan başlayan ve müfredatlardan Atatürk’ü, cumhuriyetin değerlerini çıkararak, ulusal belleğinden kopartılmış, bağımsızlık, özgürlük gibi değerlerden yoksun biat eden nesiller yetiştirme hamleleri şimdi üniversitelere kadar girmiştir.

Ulusal ve bilimsel değerleri tasfiye etmekte kararlı görünen siyasi iktidar, teslim olduğu emperyalist güçlerin talebi olan, yeni nesilleri bilgisizleştirme, köksüzleştirme, kimliksizleştirme yolunda açıkça adımlar atmaktadır.

Eğitim-İş, AKP iktidarının ulusal ve bilimsel eğitimi yok etmeye yönelik saldırılarına karşı kararlılıkla mücadelesini sürdürecektir. Hukuk Büromuz konuyu inceleyecek ve karara ilişkin yargı sürecini başlatacaktır.

Merkez Yönetim Kurulu

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*